Nowe elementy w systemie transportowym Gazpromu

Gazprom jest jedyną firmą na terenie Rosji, która posiada własny system transportu gazu ziemnego. Taki monopol daje jej dużą przewagę nad skromną konkurencją, która zmuszona jest do korzystania z infrastruktury potentata gazowego. Dzięki wpływom z tego tytułu Gazprom może pozwolić sobie na rozwój sieci gazociągów o kolejne nitki.

Inwestycją, o której jest najgłośniej w Polsce, jest budowa Gazociągu Północnego. Jego fragment miał nawet przebiegać przez Polskę, ale Rosjanie wybrali wariant, zgodnie z którym gazociąg zostanie poprowadzony dnem Morza Bałtyckiego. Gazociąg Północny będzie odłączał się od głównej nitki gazociągu Jamał-Europa i przez Zatokę Fińską oraz główny basen Bałtyku dotrze do północnych wybrzeży Niemiec.

W niedalekiej przyszłości Gazprom zamierza wybudować Gazociąg Południowy. Przebiegając przez Morze Czarne, skróci drogę dostawy gazu do państw bałkańskich: Bułgarii, Serbii, Macedonii, a także na Węgry, do Grecji, Rumunii oraz Austrii. Budowa ma się zakończyć w roku 2015.