Z czego składa się pas drogowy? Słupki – pas drogowy

W przypadku ruchu drogowego istnieje wiele definicji, z którymi warto się zapoznać, żeby być świadomym użytkownikiem – zarówno będąc kierowcą, jak i pieszym.

Jak zbudowany jest pas drogowy?

Pas drogowy to wydzielony grunt razem z przestrzenią nad i pod powierzchnią, w którego skład: wchodzi droga, obiekty budowlane oraz wszelkie urządzenia związane z obsługą ruchu. Ograniczony przez słupki pas drogowy funkcjonuje wyłącznie w przypadku dróg publicznych

słupki pas drogowy

Jeśli istnieje konieczność rozpoczęcia prac w ramach pasa, niezbędne jest posiadanie zezwolenia, wydanego jako decyzja administracyjna. Ponadto w przypadku zajęcia pasa pobierana jest stosowna opłata – jednorazowa lub np. roczna.

Do podstawowych elementów pasa drogowego zaliczają się: jezdnia, znajdujący się przy niej chodnik lub nieutwardzony ciąg dla pieszych, pobocze, zjazdy, zatoki autobusowe, trasy rowerowe. Ogranicza je linia wyznaczana przez słupek pas drogowy. Wykonane się je z wibrowanego betonu wysokiej klasy (np. CEM 42, 5 l), malowanego najczęściej na intensywny kolor żółty. Mogą istnieć w różnych wysokościach, grubościach i wzorach.