Czym wykończyć podłogę przy ogrzewaniu podłogowym? Czy drewniany parkiet będzie dobrze przewodził ciepło?

Ogrzewanie podłogowe, to najlepsza forma ogrzewania stosowana zarówno w domach jak i mieszkaniach. Pomimo dość dużego nakładu finansowego potrzebnego do instalacji ogrzewania, jest ono bardzo ekonomiczną oraz wydajną forma ocieplenia pomieszczeń.
Rozprowadzone po całej powierzchni podłogi ciepło, równomiernie ociepla pomieszczenie, utrzymując przy tym stałą temperaturę w każdym pomieszczeniu.
Podczas instalacji ogrzewania podłogowego, ważne jest jego umiejętne wykończenie. Jeśli rury, którymi rozprowadzane jest ciepło będą przykryte materiałem o słabej przepuszczalności ciepła, efekt może być znikomy, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego rodzaju parkietu.

Czy drewniana podłoga to odpowiedni materiał pod ogrzewanie podłogowe?

Drewno jest materiałem bardzo eleganckim, wytrzymałym i co najważniejsze, pasującym niemal do każdego wnętrza. Niestety, mało odporne jest na zmiany temperatury, dlatego niewłaściwe dobranie drewna może doprowadzić do kurczenia się go lub pękania. Jak temu zapobiec ?

Podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe

Podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe powinna być wykonana z miękkiego drewna, odpornego na nagłą zmianę temperatury. W tym przypadku, doskonale sprawdzą się deski sosnowe, które są miękkie, elastyczne i odporne na odgniecenia. Istotne jest również miejsce, w którym mają znajdować się drewniane podłogi. Jeśli mieszkanie lub dom, podatne jest na stałe pojawiającą się wilgoć, najlepiej zrezygnować z drewnianej podłogi. Drewno, będzie pochłaniać wilgoć z otoczenia, a podczas włączenia ogrzewania, zbyt szybka zmiana temperatury może doprowadzić do wyginania się drewna lub jego pękania.
Drewniana podłoga nadaje się do pokrycia ogrzewania podłogowego tylko pod warunkiem umiejętnego dobrania drewna. Podczas wyboru drewna sosnowego, należy zwrócić również uwagę na grubość drewna oraz sposób jego zabezpieczeniami odpowiednią deska powinna mieć do 8 mam grubości i nie powinna zostać pokryta farbami, które negatywnie wpływają na przepuszczanie ciepła. Tylko tak dopasowana podłoga będzie wyglądać pięknie oraz nie wpłynie na zmniejszenie ciepła, wydzielanego przez ogrzewanie.