Spółki powiązane z Gazpromem

Gazprom to liczący się gracz nie tylko na rynku gazowym, ale także w całej gospodarce rosyjskiej. Spółka inwestuje także w branży bankowej, ubezpieczeniowej, konstrukcyjnej czy rolniczej, kupując udziały w najważniejszych spółkach.

Już w 2001 roku koncern przejął rosyjską telewizję NTV, zarządzaną przez holding Media-Most oligarchy Władimira Gusinskiego. Była to jedyna niezależna rosyjska stacja. Rok później Gazprom przejął udziały Gusinskiego także w innych spółkach zarządzanych przez Media-Most.

Gazprom dokonuje także inwestycji, które mogą wzmocnić jego pozycję lidera na rynku gazowniczym. Taka transakcja miała miejsce na przykład w roku 2005, kiedy koncern kupił ponad 72% udziałów firmy Sibneft, która została przekształcona w Gazprom Neft. Koszt zakupu wyniósł wówczas około 13 miliardów dolarów. Z kolei w roku 2006 Gazprom podpisał porozumienie z kilkoma firmami: Mitsubishi, Mitsui i Royal Dutch Shell, które dało mu ponad połowę udziału w firmie Sakhalin Energy, również z branży gazowniczej.