Kosztorysy budowlane: czy rzeczywiście są konieczne?

Decyzja o budowie domu może być łatwa i przyjemna, ale sama realizacja projektu może generować masę niezbędnych procedur i problemów. Niewiele osób może pieniądze na budowę domu wyciągać z własnego portfela. Zdecydowana większość ludzi korzysta z pomocy banków, które mają swoje wymogi i procedury. Sama ocena zdolności kredytowej nie jest wystarczająca – bank chce wiedzieć, jakie konkretnie skredytuje koszty inwestycji, dlatego potrzebuje kosztorysy budowlane.

Czy łatwo jest zdobyć kredyt na budowę domu?

W warunkach pandemicznych, zwłaszcza na początku wprowadzenia stanu epidemii w Polsce, banki nie były chętne do kredytowania inwestycji związanych z budową lub zakupem nieruchomości. Na szczęście z czasem praca banków wróciła do normy, przy czym badanie wiarygodności potencjalnych kredytobiorców przebiega w sposób bardziej wnikliwy. Kosztorysy budowlane nie są żadną nowością – jeśli ktoś chce zbudować dom za pieniądze banku, to musi liczyć się z tym, że bank będzie wymagać takiej dokumentacji.

Kosztorysy budowlane a realia na rynku materiałów budowlanych

O ile kosztorysy budowlane muszą wykazywać się znajomością cen rynkowych, to niestety nie da się przewidzieć zmian w cenach usług lub materiałów niezbędnych do budowy i wykończenia domu. Trzeba po prostu liczyć się z ewentualnym wzrostem cen i mieć nieco oszczędności, by w sposób bezproblemowy zrealizować marzenie o własnym domu. Z pewnością dom postawiony na działce w atrakcyjnej okolicy wpłynie na jakość życia inwestora i jego rodziny.