Charakterystyka firmy Gazprom

Gazprom to jeden z największych producentów gazu na świecie i największy w Rosji. Kontroluje cały system transportu gazu w Rosji, posiada także oficjalny monopol na eksport tego surowca do innych krajów, przede wszystkim europejskich. Oznacza to, że mniejsi rosyjscy producenci gazu są zmuszeni do korzystania z systemu gazociągów Gazpromu.

Gazpromem zarządza kilku udziałowców, spośród których największym jest rząd rosyjski. Zgodnie z polityką Putina, Rosja posiada nieco ponad 50% udziałów w największym koncernie gazowym. Innymi udziałowcami są: Gazprombank z ponad 41% udziałów oraz mniejsze spółki gazowe: Rosneftegaz, Gerosgaz oraz E.ON Ruhrgaz, posiadające po kilka-kilkanaście procent udziałów w spółce.

Gazprom jest liczącym się pracodawcą na rynku rosyjskim. W roku 2008 zatrudniał ponad 221 tysięcy pracowników. Pośród nich niemal 10% stanowiła kadra zarządzająca, około 23% to osoby zatrudnione na stanowiskach specjalistów, a 67% pozostali pracownicy, zatrudnieni przy wydobyciu i produkcji.