Fakty i mity na temat podłogi pod ogrzewanie. Jak dopasować parkiet do podłogówki?

Drewniana podłoga jest gustownym elementem wyposażenia wnętrz, który nadaje oryginalnego wyglądu. Jest solidna, trwała, a jej uniwersalność, pozwala na dowolną aranżację pomieszczenia.
Drewniane parkiety cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego nic dziwnego, że decydują się na nie również osoby, korzystające z ogrzewania podłogowego. Czy jest to jednak efektywne oraz nie wpływa negatywnie na ogrzewanie?

Ogrzewanie podłogowe a drewniana podłoga. Fakty oraz mity dotyczące podłogówki.

Ogrzewanie podłogowe jest świetnym rozwiązaniem dla dużych pomieszczeń. Dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła, w całym pomieszczeniu panuje taka sama temperatura, niezależnie od miejsca. Aby podłoga dobrze się nagrzała oraz skutecznie ociepliła podłogę, ważne jest dodatkowa nie odpowiedniego parkietu. W tym przypadku sprawdzimy jak radzi sobie ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze – Fakty.

  1. Ogrzewanie podłogowe doskonale oddaje ciepło, gdy pokryte jest podłożem o doskonałej przepuszczalności ciepła. W tym przypadku idealnie sprawdzą się kafle. Ale czy tylko one się nadają? Nie!
    Drewniana podłoga może być położona na ogrzewanie podłogowe, tylko należy umiejętnie dobrać drewno.
  2. Grubość drewna ma znaczenie. Jeśli drewno użyte do pokrycia podlogówki jest za grube, nie będzie skutecznie przewodzić ciepła, dlatego należy wybrać deski o grubości nie przekraczającej 8mm.
  3. Impregnat wpływa na wydziale ciepło. Nie każdy impregnat radzi sobie w przypadku ogrzewania podłogowego. Farby, którymi pokrywa się deski, są nie tylko mniej odporne na ścieralność, ale również negatywnie wpływają na wydzielanie się ciepła, dlatego zaleca się unikanie malowania desek.

Ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze – Mity.

  1. Każda deska nadaje się pod ogrzewanie podłogowe. Niestety to nie jest prawda. Drewno jest materiałem mało odpornym na wysokie temperatury, dlatego zaleca się stosowanie miękkiego i elastycznego drewna jak sosna.
  2. Drewno pod ogrzewanie powinno być klejone. Po części jest to prawda. Jeśli mamy obawy co do rozchodzenia się desek, możemy je delikatnie podkleić. Warto jednak pamiętać i tym, że zbyt duża warstwa kleju, spowoduje zmniejszenie przepuszczania ciepła i ogrzewanie nie będzie spełniało swojej roli.

Jeśli marzy Ci się ogrzewanie podłogowe i jesteś zwolennikiem drewnianej podłogi, możesz połączyć oba elementy pamiętając o kilku istotnych szczegółach, które mają ogromne znaczenie w przypadku rozprowadzania się ciepła.