Przydomowa drewutnia własnej roboty – jak to zrobić?

Jak zbudować wiatę na drewno?

Przydomowa wiata do przechowywania drewna to niesamowicie przydatny element naszej architektury. Jest to miejsce, w którym będziemy składować drewno na opał – przyda się ono na ognisko, bądź w sezonie grzewczym!

Odpowiednio wybudowana wiata zapewni optymalne warunki by opał mógł się suszyć, a także pozwoli ona na wprowadzenie odrobiny porządku na przestrzeni wokół naszego domu.

Mamy różne możliwości, wiata może wpasowywać się w bryłę domu równie dobrze, jak stać wolno na terenie naszej posesji – każde z tych rozwiązań ma jakieś plusy!

Wiata połączona

Budowę tego rodzaju wiaty możemy zaplanować właściwie już podczas tworzenia projektu naszego domu. W tej sytuacji działamy z tak zwaną połączoną konstrukcją (bardzo popularne rozwiązanie w przypadku wiat na drewno kominkowe). Przy takiej budowli używa się ściany budynku gospodarczego lub garażu, stanowi ona jednocześnie tylny element całej konstrukcji. Dach mocuje się zazwyczaj bezpośrednio na ścianie, ma on formę jednospadową. Z przodu są stabilizujące pokrycie dachowe słupy podporowe.

Wiaty połączone nie są trudne w wykonaniu, zaś ich budowa nie wiąże się z kosztami wysokiego rzędu. Kolejny atut tego rozwiązania to nieduża odległość wiaty od drzwi zewnętrznych domu lub od tarasu – docenimy to szczególnie na starość, lub w sytuacji, gdy pogoda nie będzie sprzyjała, a my będziemy musieli przynieść drewno do domu.

Wiata wolnostojąca

Wiata wolnostojąca nie jest częścią bryły budynku i może zostać wybudowana właściwie w dowolnej lokalizacji. Jako że jest wolnostojąca, może mieć większe lub mniejsze rozmiary. Nierzadko można trafić na ofertę sprzedaży gotowej wiaty wolnostojącej. Mała wiata nie będzie mocno odczuwalna w portfelu, jej dużym atutem będzie na pewno prostota montowania elementów.

Niestety, rozwiązanie ma to także swoje mankamenty – podstawowym mankamentem będzie mocno ograniczona przestrzeń, z której możemy korzystać. Jako alternatywę, możemy zastosować dużą szopę do przechowywania drewna. By konstrukcja była przestronna, będzie wymagała odpowiedniego planu i montażu, jednakże „zwróci się to nam” w postaci możliwości dowolnego dopasowania gabarytów szopy do naszych potrzeb.