Płyty gipsowo kartonowe

 

Zastosowanie ścianek gipsowo – kartonowych

 

Płyty gipsowo – kartonowe stały się bardzo popularne w budownictwie i w tzw. “wykończeniówce” pomieszczeń. Służą do montażu podwieszanych sufitów, stawiania lekkich ścianek działowych lub też zastępują tynk na nierównych powierzchniach ścian. Płyty o zwiększonej odporności na wilgoć mogą być używane w łazienkach. Są łatwe w obróbce i montażu, lekkie i niedrogie, stąd są tak często i chętnie wybierane. Ich montażu często podejmują się osoby, które do tej pory niewiele miały wspólnego z jakimikolwiek pracami budowlanymi, wierząc, iż jest to bardzo proste. Tymczasem napotykają na liczne problemy, które w przyszłości zaowocować mogą zniszczeniem stawianej ścianki, np. powstaniem nieestetycznych pęknięć czy rys.

 

Problemy przy montażu

 

Jaki błędy montażu ścian kartonowo gipsowych są najczęstsze? Przede wszystkim jest to nieodpowiednie przygotowanie podłoża, do którego będziemy mocować owe płyty. Osoby nie mające pojęcia o montażu ścianek często zapominają o konieczności oczyszczenia pierwotnej ściany, odpylenia jej i odtłuszczenia. Do zamontowania konieczne jest dokładne wymierzenie profili, na których montowane są płyty, w przeciwnym razie mogą się one odkształcać albo nawet pękać, co może doprowadzić do konieczności zdemontowania całej ścianki. Często zdarza się, że zapominamy o tym, iż płyty nie powinny stać bezpośrednio na podłożu (posadzce). Szpara pomiędzy podłogą a płytą winna mieć wysokość około centymetra, aby nie przenosić drgań z podłoża na ścianę. Zniwelowałoby to efekt wyciszenia akustycznego pomieszczenia.
Często zapomina się, jak ważnym aspektem jest właściwe rozlokowanie miejsc łączenia się ze sobą płyt. Nie może ono wypadać w pobliżu otworów drzwiowych czy okiennych, tylko być od nich odsunięte o około 15 centymetrów. W przeciwnym razie płyty mogą zacząć pękać i odkształcać się, powstaną na nich zarysowania a nawet pęknięcia.
Warto przed przystąpieniem do samodzielnego montażu przeszukać internet bądź też dowiedzieć się np. w sklepie budowlanym jak dokładnie powinny przebiegać prace. Unikniemy w ten sposób błędów przy montowaniu ścianek gipsowo – kartonowych i nasze pomieszczenia będą cieszyły oko przez lata.