Działalność sponsorska Gazpromu

Gazprom to nie tylko największy wydobywca i producent gazu ziemnego w Rosji. Spółka posiada udziały także w branży bankowej, ubezpieczeniowej, konstrukcyjnej oraz rolniczej. Oprócz tego, Gazprom bierze udział w wydarzeniach sportowych, sponsorując liczne drużyny piłkarskie oraz ekipy kolarskie.

Koncern gazowy jest właścicielem głównym sponsorem rosyjskiej Ekstraklasy oraz klubu piłkarskiego Zenit Sankt Petersburg. W rosyjskim sporcie wspiera także kolarzy z grupy Team Katusha, od 2010 roku będąc ich Złotym Partnerem.

Gazprom działa również na międzynarodowej arenie sportowej. Od 2007 roku sponsoruje Schalke 04, drużynę piłkarską z niemieckiej Bundesligi, wpłacając na jej konto nawet 25 milionów euro rocznie. Niedawno kontrakt został przedłużony o 5 lat. Od 2012 roku przez kolejne 3 lata rosyjska spółka będzie sponsorowała najważniejsze europejskie rozgrywki piłkarskie: puchar UEFA oraz Ligę Mistrzów. Gazprom jest także sponsorem klubu piłkarskiego z Belgradu grającego w serbskiej SuperLidze.