Historia rosyjskiego gazownictwa

Przemysł gazowy w Rosji istnieje już od roku 1943. Na większą skalę gaz ziemny zaczęto wydobywać jednak dopiero w latach 70. i 80., kiedy odkryto duże złoża tego surowca na Syberii, Uralu i w dolinie Wołgi. Eksploracja tych złóż pozwoliła Rosji stać się ważnym graczem na rynku światowym. Gazownictwo było wówczas kontrolowane przez odpowiednie ministerstwo.

W 1989 roku minister gazownictwa, Wiktor Czernomyrdin, przekształcił resort w państwową spółkę Gazprom, zostając jednocześnie jej prezesem. Państwo posiadało 100% wpływów w Gazpromie, a jego wpływ na działalność spółki był widoczny szczególnie za czasów prezydentury Borysa Jelcyna.

Po tym, jak Rem Wiakiriew zastąpił w 1992 roku Czernomyrdina na stanowisku prezesa, rozpoczęto stopniową prywatyzację Gazpromu. Państwo umożliwiło swoim obywatelom zakup udziałów w postaci voucherów, pozostawiając sobie 40% udziałów w Gazpromie. Obecnie po wykupieniu udziałów przez powiązane spółki rząd rosyjski jest największym udziałowcem w koncernie gazowym.